Laptopy są urządzeniami tylko na pozór niemal jednakowymi. Różnorodność specyfikacji technicznych, gabarytów i zastosowań niejedną osobę zastanawiającą się nad zakupem może przyprawić o ból głowy. Podpowiadamy więc czym się kierować przy wyborze laptopa analizując kilka kluczowych kryteriów.
Zastosowanie
Konsumenckie – powszechny i często wybierany przez klientów rodzaj laptopów. Charakteryzują się zwykle przeciętną lub nieco więcej niż przeciętną specyfikacją techniczną. Są idealne do wykorzystania na studiach i w domu. Na takim laptopie można wygodnie przeglądać Internet, oglądać filmy i grać w prostsze gry.
Biznesowe – laptopy często wyposażone w rozwiązania potrzebne w pracy biurowej, np. stacje dokujące. Mnogość konfiguracji jest duża. W segmencie laptopów biznesowych znajdują się zarówno konstrukcje o dość niewyśrubowanej specyfikacji technicznej przeznaczone do pracy z pakietami biurowymi jak i mocne maszyny, z których korzystają graficy czy informatycy.
Ultrabooki – doskonałe laptopy do przenoszenia. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i długim czasem pracy na baterii. Niewielkie rozmiary wcale nie muszą oznaczać małych możliwości. W segmencie ultrabooków można znaleźć także laptopy o świetnej specyfikacji technicznej.
Gamingowe – laptopy, dzięki którym granie nie musi oznaczać „przywiązania” do komputera stacjonarnego lub konsoli. Wyróżniają się doskonałymi parametrami technicznymi (duża ilość pamięci RAM oraz flash, ulepszone chłodzenie), dzięki którym można na nich grać także w wymagające graficznie, rozbudowane gry typu AAA.
Konwertowalne – przeznaczone głównie do rozrywki. Podobnie jak ultrabooki są wygodne w przenoszeniu. Odróżniają się od nich możliwością obrócenia ekranu o 360 stopni lub jego odczepieniem od klawiatury (2 w 1). Pozwala to korzystać z nich zarówno jak z klasycznych laptopów jak i w formie tabletu.
System operacyjny
Microsoft Windows (PC) – najpowszechniejszy rodzaj oprogramowania desktopowego w komputerach stacjonarnych i laptopach. Obecnie w sprzedaży dostępne są laptopy wyposażone w system operacyjny Windows 10. Zaletą „okienek” jest ich uniwersalność. Największa liczba programów i gier jest możliwa do zainstalowania właśnie na Windowsie. Ten system jest wykorzystywany przez wszystkich producentów laptopów z wyjątkiem Apple.
Apple macOS – system operacyjny dostępny tylko na laptopy Apple czyli MacBooki. Zaletą macOS jest intuicyjna obsługa i programy dopracowane lepiej niż na Windows. Z tego względu są to laptopy bardzo chętnie wybierane przez osoby potrzebujące profesjonalnych rozwiązań, np. grafików, informatyków czy biznesmenów.
Bez systemu – świetne rozwiązanie, ale raczej dla zaawansowanych użytkowników. Zaletami zakupu laptopa bez systemu jest pełna kontrola nad tym, co jest zainstalowane na dysku oraz możliwość wyboru systemu operacyjnego. Dzięki temu na laptopie można zainstalować system Linux. Ponadto, laptop bez systemu operacyjnego jest tańszy niż inny, z fabrycznie wgranym systemem Windows 10.
Matryca
Błyszczące – polecane, gdy z laptopa korzystamy w domu. Zaletą jest dobre odwzorowanie kolorów. Wadą utrudnienia w pracy w silnym świetle ze względu na refleksy świetlne odbijające się od matrycy.
Matowe – świetne rozwiązanie, gdy pracujemy z laptopem w terenie. Matowa powłoka nie odbija światła w tak dużym stopniu jak błyszcząca. Wadą jest gorsze odwzorowanie kolorów niż w przypadku matryc błyszczących.
Z powłoką antyrefleksyjną – matryce łączące dobre odwzorowanie kolorów matryc błyszczących z pochłanianiem refleksów świetlnych. Należy jednak pamiętać, że pochłanianie światła jest w ich przypadku mniejsze aniżeli w laptopach wyposażonych w matryce matowe.
Dotykowe – spotykane w laptopach konwertowalnych. Przydatne rozwiązanie, gdy zamierzamy korzystać z laptopa również w formie tabletu.
Technologia matrycy
IPS – czyli In-Plane Switching. Spotykane w nieco droższych laptopach. Zaletą matryc IPS jest dobre odwzorowanie kolorów oraz szerokie kąty widzenia. Wadą jest wysoki czas reakcji, przez co gorzej sprawdzają się w dynamicznych grach.
TN – rozwiązanie stosowane w tanich laptopach. Zaletą jest niski czas reakcji, dzięki czemu dobrze sprawdzają się podczas wyświetlania dynamicznych scen, np. w grach. Wadami są słabe odwzorowanie kolorów i wąskie kąty widzenia.
Dysk twardy
HDD (magnetyczny) – starsze rozwiązanie stosowane w tańszych konstrukcjach. Zapewniają satysfakcjonującą wydajność przy większości czynności. Są jednak wolniejsze niż dyski SSD, bardziej hałaśliwe i zwiększają wagę laptopa.
SSD – rodzaj dysków stosowany w droższych laptopach. Są dużo szybsze niż dyski HDD, dzięki czemu umożliwiają szybszą, wydajniejszą pracę także z zaawansowanymi programami. Są ponadto ciche i lekkie, dzięki czemu nie zwiększają mocno wagi laptopa.
SSHD (hybrydowe) – doskonałe połączenie zalet obu wyżej wymienionych rodzajów dysków. Laptopy w nie wyposażone są tańsze, przy czym mogą być równie wydajne. Dysk SSHD „uczy się” zachowań użytkownika, dzięki czemu pliki często używane trafiają na pamięć SSD, by można było mieć do nich szybszy dostęp. Rzadziej używane pliki trafiają na talerz HDD ze względu na brak konieczności szybkiego do nich dostępu.
Karta graficzna
Zintegrowana – rozwiązanie polecane osobom, którym laptop potrzebny jest do pracy z programami biurowymi, przeglądania zasobów internetu czy też oglądania filmów.
Dedykowana – polecana dla osób, które korzystają z zaawansowanych programów, np. graficznych oraz do gier. Dedykowaną kartę zwykle można też wymienić na nowszą i bardziej wydajną, gdy zajdzie taka potrzeba.
Pamięć RAM
Niezbędnym minimum do komfortowej pracy na laptopie jest obecnie 4 GB. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nawet wymagający program nie spowoduje spowolnienia pracy komputera, wybierzmy większy wariant kości pamięci, np. 8 GB. Bardzo zaawansowani użytkownicy powinni wybierać laptopy o jeszcze większych pojemnościach RAM, np. 12 GB.
Pozostałe kryteria
Przy wyborze laptopa warto zwrócić również uwagę na parametry techniczne takie jak:
– rozdzielczość ekranu – im wyższa, tym większa szczegółowość, ale też i wyższa cena; do pracy z np. programami graficznymi wysoka rozdzielczość jest jednak niezbędna;
– przekątna ekranu – mniejsza gwarantuje wygodne przenoszenie, większa bardziej komfortową pracę i rozrywkę;
– waga – jak wyżej, jeśli laptop będzie często przenoszony, powinien być możliwie jak najlżejszy, jeśli rzadko będzie opuszczał biurko, waga nie musi być tak ważnym kryterium;
– karta graficzna – zależnie od sposobu wykorzystywania laptopa (do surfowania w Internecie i filmów czy też może do gier lub pracy z zaawansowanymi programami);
– liczba i rodzaj złącz – istotna, gdy chcemy podłączać wiele urządzeń zewnętrznych, np. dodatkowy monitor zewnętrzny;
– klawiatura – mamy na myśli zarówno rodzaj (membranowa, nożycowa, motylkowa) jak i to czy klawiatura jest podświetlana czy nie; podświetlana ułatwia pracę w gorszych warunkach oświetleniowych a ponadto może mieć możliwość konfiguracji podświetlenia;
– czytnik linii papilarnych – większe bezpieczeństwo ochrony swoich danych, szczególnie cenne, gdy często będziemy pracować na laptopie poza domem;
– złącze Kensington Lock – jak wyżej, większe bezpieczeństwo w pracy z laptopem poza domem; złącze to umożliwia przymocowanie laptopa do stołu lub biurka solidną linką;
– napęd optyczny – jeśli zamierzamy odtwarzać oprogramowanie, muzykę lub filmy z płyt.
Nasz wybór
Biorąc pod uwagę kombinację różnych kryteriów, polecamy laptopy MacBook od Apple. Charakteryzują się one:
– lekkością i smukłością, dzięki której są łatwe w przenoszeniu, przy czym nie odbija się to na ich wydajności;
– trwałością wykonania – solidność wykonania sprawia, że wizyta w serwisie macbooka bardzo długo nie będzie konieczna;
– doskonałą jakością obrazu dzięki matrycy wykonanej w autorskiej, opatentowanej przez Apple technologii Retina;
– bardzo wygodną klawiaturą motylkową (mechanizm opatentowany przez Apple i stosowany wyłącznie w MacBookach);
– dopracowanym i stabilnym systemem operacyjnym macOS;
– również dopracowanymi i bardzo dobrze działającymi aplikacjami pisanymi, dzięki temu, że są pisane pod niewielką liczbę urządzeń Apple;
– intuicyjną, prostą obsługą samego systemu macOS;
– wysoką wydajnością osiąganą dzięki optymalizacji macOS; w przeciwieństwie do Windows, system ten jest wykorzystywany tylko w niewielkiej liczbie modeli laptopów;
– długowiecznością – MacBooki bardzo powoli tracą na wartości, dzięki czemu w razie chęci zmiany komputera można je sprzedawać za wysokie kwoty.