Telefony to urządzenia, które niemal nie opuszczają naszych rąk. Od kiedy technologia umożliwiła zrobienie z nich sprzętu niemal do wszystkiego, nie rozstajemy się z nimi na zbyt długi czas. I właśnie dlatego, że są to urządzenia używane tak często, są narażone na różne zagrożenia. Jednym z nich jest ryzyko wylania na niego płynu lub wpadnięcie do wody.
Co robić, gdy telefon wpadł do wody?
Po pierwsze czas
Po kontakcie z wodą lub innym płynem najważniejsza jest szybka reakcja. Telefon powinien jak najszybciej zostać wyjęty z wody. Jeśli znajdował się w ochronnym futerale, powinien on zostać z niego jak najszybciej wyjęty.
Następnie trzeba pozbyć się resztek wody ze wszystkich zewnętrznych podzespołów. Telefon należy wytrząsnąć, by pozbycia się resztek wody z gniazda ładowania oraz głośników i mikrofonów. W przypadku zalania iPhone 6 i starszych modeli smartfonów Apple oraz większości telefonów pracujących na Androidzie należy także oczyścić gniazdo słuchawkowe.
Na koniec dobrze jest też osuszyć obudowę miękką ściereczką lub papierem kuchennym.
Po drugie reset
Jako, że konstrukcja współczesnych smartfonów nie pozwala na wyjęcie akumulatora, po zalaniu potrzebny jest twardy reset, który można porównać właśnie do wyjęcia baterii. Twardy reset nie tylko wyłącza telefon, ale także odcina jego źródło zasilania.
Po trzecie nie ładuj
Woda i elektryczność wyjątkowo złe połączenie. Zalanego telefonu nie wolno więcej włączać i ładować. Zasilanie może doprowadzić mokry wewnątrz telefon do zwarcia, które tylko pogłębi usterkę.
Po czwarte ryż
Stary sposób, który (trochę) działa. Ryż ma właściwości higroskopijne, czyli wchłaniające wodę. Na tym kończą się domowe sposoby ratowania zalanego telefonu. Tak uratowany telefon powinno oddać się do serwisu w celu pełnego osuszenia i ewentualnej naprawy.
Po piąte wizyta w serwisie
Choć po zalaniu telefon może nadal działać, to nie jest to powód do szczęścia. Pod obudową dalej może znajdować się ciecz uszkadzająca podzespoły urządzenia.
Płyn znajdujący się wewnątrz może doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia – awarii płyty głównej. Wskutek elektrokorozji na płycie głównej telefonu pojawiają się wyżerki, które prowadzą do rdzewienia spowi lutowniczych, a w konsekwencji do zwarcia.